Jesteś tutaj: Start / Programy i projekty

Projektu „Edukacja, promocja i profilaktyka

w kierunku zdrowia jamy ustnej”

Punkt Przedszkolny w Łękach Szlacheckich zakwalifikował się do projektu „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz przez Ministerstwo Zdrowia.

W ramach tego przedsięwzięcia gościliśmy w naszym przedszkolu panią Martę – edukatora z Łodzi, która przeprowadziła z naszymi dziećmi oraz ich rodzicami pogadankę na temat: „Wspólnie zapobiegamy chorobie próchnicowej zębów”.

Głównym punktem spotkania z dziećmi było pokazanie im jak należy właściwie dbać o higienę jamy ustnej, co należy spożywać a czego unikać oraz jak prawidłowo należy szczotkować zęby. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane pytania, rozwiązywały zagadki oraz uczyły się prawidłowego szczotkowania zębów. Królik Pampiś, który cały czas towarzyszył nam podczas spotkania zachęcał dzieci poprzez zabawę do kontroli ząbków w gabinecie dentystycznym. Następnie wszystkie dzieci umyły ząbki pod okiem specjalisty a w nagrodę za super wykonane zadanie otrzymały zestawy niespodzianka (szczoteczki w pojemniczkach oraz pasty do zębów). Każdy przedszkolak otrzymał również specjalny kalendarzyk z Królikiem Pampisiem.

Na rodziców czekało trudniejsze zadanie. Na początku spotkania musieli rozwiązać quiz, który sprawdził ich dotychczasową wiedzę dotyczącą zdrowia ich pociech. Następnie pani Marta bardzo szczegółowo opowiedziała rodzicom, jak możemy uchronić dziecko przed próchnicą. Na co należy zwracać uwagę w diecie dziecka oraz jak często należy odwiedzać gabinet dentystyczny. W ramach projektu rodzice otrzymali poradnik z planem wizyt dentystycznych.

Podsumowując całe spotkanie uczuliła rodziców, iż jeśli „myślimy o przyszłości dziecka warto zatroszczyć się o jego zęby od najmłodszych lat”. Zdrowe zęby to jeden z warunków szczęśliwego dzieciństwa.

Akcja bicia rekordu Guinnessa w myciu ząbków w tym samym czasie

z Akademią Aquafresh

RADOSNA SZKOŁA - program rządowy dla szkół

"Czyste powietrze wokół nas"

program przedszkolnej edukacji antytytoniowej.

Jego celem jest zwiększenie kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci

przed paleniem biernym oraz zwiększenie wiedzy i umiejętności wychowanków

w radzeniu sobie w sytuacjach,

w których inni palą przy nich papierosy.

"WIDZĘ, REAGUJĘ"

Kampania społeczna skierowana bezpośrednio do dzieci i młodzieży z piotrkowskich szkół.

2013-02-13