Akcja Narodowe Czytanie

Akcja Narodowe  Czytanie w Szkole Podstawowej

w Łękach Szlacheckich

Uczniowie klas IV - VIII Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Łękach Szlcheckich wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji VII edycji Narodowego Czytania. W tym roku było to „Przedwiośnie” Stefan Żeromskiego. Główny cel tego przedsięwzięcia to popularyzacja wspólnego czytania wielkich dzieł literatury narodowej, promowanie kultury żywego słowa. W trwającym roku 100-lecia odzyskania niepodległości wspólna lektura tej książki pomoże Polakom jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku.

Biorąc udział w przedsięwzięciu zainicjowanym przez Parę Prezydencką Rzeczpospolitej, zebrani czytali „Przedwiośnie” – jedną z najsłynniejszych powieści Żeromskiego. Edycję Narodowego Czytania otworzyła dyrektor szkoły pani Elżbieta Dawidowicz. Uświetniły ją także swoją obecnością: pani Agnieszka Pośpiech - przewodnicząca Rady Gminy, pani Marta Stępień – dyrektor Gminnej Biblioteki w Łękach Szlacheckich oraz pani Ewelina Jędruszek – kierownik referatu edukacji  z Urzędu Gminy w Łękach Szlacheckich. Następnie wszyscy z zaciekawieniem słuchali wybranych fragmentów powieści, którą czytali zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie: Julia Skrobek, Oliwia Pabich i Katarzyna Białkowska. Uroczystość prowadzili uczniowie klasy VII Joanna Więcławska i Jakub Sosnowski. Wszyscy uczestnicy czytania otrzymali podziękowania z pamiątkowym stemplem NC. Koordynatorami tego przedsięwzięcia w szkole są panie Elżbieta Więcławska i Joanna Błaszczyk, które zgłosiły szkołę do tej akcji i dzięki temu pozyskały pieczęć z kancelarii prezydenta. Była to pierwsza tego typu akcja w naszej szkole, która wpisze się na stałe w kalendarz placówki. Wspólne czytanie dzieł polskiej literatury to kontynuacja naszej narodowej tradycji i budowanie więzi – stwierdzili uczestnicy czytania.