Wycieczka kl. VI-VIII "Tajemnicza Kotlina Kłodzka i Złota Praga"

W dniu 3 czerwca 2019 uczniowie z klasy VI, VII i VIII wyruszyli na trzydniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej i Pragi pod opieką p. Edyty Błaszczyk, p. Jolanty Wilczyńskiej, p. Grażyny Pyrzanowskiej i p. Marty Herman. Zbiórka była o godzinie 5.45 przed szkołą i rozpoczęła się sprawdzeniem listy obecności. Po przyjeździe autobusu uczestnicy wycieczki zajęli miejsca i wyruszyli do Złotego Stoku. Na miejscu grupa rozpoczęła swą podróż od zwiedzania kopalni złota i przejścia kilkoma tunelami Podziemnej Trasy Turystycznej.Pan przewodnik zapoznał nas z historią tego miejsca. Zwiedziliśmy  część muzealną zlokalizowaną w „Sztolni Gertruda”, przeszliśmy „Chodnikiem Śmierci”, w którym straszył kościotrup. Spotkaliśmy tam Gnoma oraz Alchemika produkującego arszenik. Podziwialiśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Następnie szliśmy kilka pięter w dół po metalowych schodach i doszliśmy do rynny, którą zjechaliśmy do wyjścia. Po krótkim spacerze na świeżym powietrzu weszliśmy do następnej sztolni, skąd wyjechaliśmy na  powierzchnię Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem. Dojechaliśmy nim do mennicy, w której mieliśmy okazję zobaczyć jak wybijało się monety. Potem zwiedzaliśmy Muzeum Minerałów, gdzie zachwycaliśmy się różnorodnością kamieni. Po wyjściu z muzeum uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na grupy i rywalizowali ze sobą podczas płukania złota. Ostatnim punktem programu  była Średniowieczna Osada Górnicza – bardzo dokładna replika średniowiecznej osady górniczej, na którą składają się urządzenia zbudowane w skali 1:1. Wszystkie urządzenia działały o czym mogli się przekonać nasi uczestnicy. Dodatkowo w Osadzie Górniczej przeszliśmy przezpełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończy się wizytą w Chacie złotostockiego Kata. Atrakcja ta nawiązuje do średniowiecznego Urzędu Kata w Złotym Stoku jak i do jego zawodu – kat odgrywał ważną rolę przy karaniu m.in. górników, którzy kradli złoto. Po całym dniu wrażeń wyjechaliśmy do miejscowości Duszniki Zdrój gdzie w późnych godzinach popołudniowych  zakwaterowaliśmy się w Ośrodku Wczasowym Strzecha i zjedliśmy obiadokolację. Wieczorem udaliśmy się na spacer po Parku Zdrojowym oraz zrobiliśmy drobne zakupy.

W drugim dniu wycieczki wczesnym rankiem wyruszyliśmy spod pensjonatu w kierunku Pragi. Po drodze przyłączył się do nas pan przewodnik sudecki, który przez cały czas opowiadał nam ciekawostki o różnych obiektach i budowlach, które mijaliśmy, uczył słówek w języku czeskim oraz oprowadził po największych atrakcjach turystycznych Pragi. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od "królewskiej" dzielnicy Hradczany znajdującej się na zachodnim, wysokim brzegu rzeki Wełtawy. Zobaczyliśmy najpierw winnice św. Wacława. Mogliśmy stamtąd podziwiać prześliczny widok na większą część Pragi. Następnie zobaczyliśmy Zamek na Hradczanach czyli dawną siedzibę królów czeskich. Kolejnym punktem naszego pobytu w Pradze była Katedra św. Wita -  mroczna, pełna tajemnic budowla uznawana za jedną z najpiękniejszych świątyń na świecie. Jej wnętrze wywarło na nas niezapomniane wrażenie. Następnie zeszliśmy do dzielnicy Mala Strana, gdzie zobaczyliśmy jedno z najpiękniejszych założeń pałacowo-ogrodowych, który dziś stanowi siedzibę senatu, mianowicie Pałac Valdstejna. Po krótkim odpoczynku szliśmy słynnym i najstarszym praskim mostem -  Mostem Karola, w kierunku Starego Miasta, gdzie wędrując tradycyjną drogą królewską dotarliśmy do Rynku Staromiejskiego, który jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Po drodze zatrzymaliśmy się przy rynku Havelske Trziste, gdzie mieliśmy godzinkę czasu wolnego na zakup pamiątek. Potem udaliśmy się o autokaru. Bardzo zmęczeni słońcem, ale również bardzo zadowoleniu wróciliśmy do pensjonatu. Po obiadokolacji miło spędzaliśmy czas grając w badmintona oraz odpoczywając przy ognisku.

W ostatnim dniu naszego pobytu w Kotlinie Kłodzkiej zwiedziliśmy Kaplicę Czaszek w Kudowie Zdroju a następnie udaliśmy się w kierunku Gór Stołowych. Po dotarciu Parku Narodowego Gór Stołowych chodziliśmy po półkach skalnych, przeciskaliśmy się w skalnych szczelinach i podziwialiśmy fantazyjne efekty erozji skał. Wędrówka wśród skalnych labiryntów, fantazyjnych kamiennych grzybów i formacji, których nie można zobaczyć nigdzie indziej w Polsce, wywołała wiele pozytywnych i niezapomnianych emocji wśród uczestników wycieczki. Czasami tylko przechodziła przez głowę myśl, czy ta cała skalna konstrukcja zaraz nie spadnie nam na głowę;). Ostatnim punktem programu wycieczki było zdobycie Korony Gór Polskich, do której należy Szczeliniec Wielki znajdujący się na wysokości 919 m. n. p. m. Pokonując 665 skalnych schodów dotarliśmy do schroniska, skąd mogliśmy podziwiać całą Kotlinę Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami. Po półgodzinnym odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną do autokaru i ok. godziny 16.00 wyjechaliśmy w stronę domu. Zmęczeni ale i pełni wrażeń z pomysłami na kolejną wycieczkę dotarliśmy bezpiecznie do Łęk Szlacheckich.

Podczas wyjazdu zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i dużo nauczyliśmy się o Czechach, a uśmiech i zadowolenie dzieci oraz opiekunów jest najlepszym podsumowaniem programu wycieczki.

WYCIECZKA BYŁA SUPER!

Edyta Błaszczyk – kierownik wycieczki