Spotkanie z pisarzem Waldemarem Cichoniem

7 maja 2019 r. w ramach Tygodnia Bibliotek, gościliśmy Waldemara Cichonia-  autora książek dla dzieci. Gminna Biblioteka Publiczna w Łękach Szlacheckich zaprosiła na spotkanie autorskie z pisarzem -  uczniów  klasy zerowej i  klas I-IV Szkoły Podstawowej w Łękach Szlacheckich oraz uczniów klasy zerowej i klas I-III Szkoły Podstawowej w Trzepnicy. Pisarz zaprezentował dzieciom postać głównego bohatera swoich książek – domowego kota-łobuza  o smacznym  imieniu Cukierek, którego największym przysmakiem są zielone, słone, marynowane oliwki. Młodzi czytelnicy z wielkim zainteresowaniem słuchali  opowieści o  niesfornym kocie Cukierku, który istnieje naprawdę i mieszka z rodziną pisarza od 11 lat. Cukierek to mały, pręgowany kotek - wydaje się słodki i nieporadny, ale nie dajcie się zwieść pozorom! Ten mały gagatek potrafi poprzewracać życie domowników do góry nogami! Ceni sobie swobodę i przede wszystkim dobrą zabawę. Nasz gość, zabawnie i z poczuciem humoru, rozmawiając i czytając fragmenty swoich książek, bardzo szybko nawiązał wspólny kontakt z uczestnikami spotkania. Przedstawił kilka ciekawych  i bardzo zabawnych historii z życia domowego ulubieńca. Futrzany urwis i jego zabawne pomysły,  niezwykłe - niekoniecznie kocie talenty podbiły serca młodych czytelników. Pisarz zachęcał dzieci do sięgania po książki. Starał się zaspokoić ich ciekawość i odpowiadał  na pytania dotyczące jego pracy i warsztatu pisarza. Autor lubi  pisać  o tym co jest niezwykłe i niecodzienne. Aby napisać książkę trzeba  mieć wyobraźnię, poczucie humoru, dobrze znać język polski i być pracowitym. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu, słowo lektura nie będzie się kojarzyło z obowiązkiem czytania, i że do książki „Cukierku, ty łobuzie”, która znajduje się na liście lektur szkolnych, dzieciaki sięgną z przyjemnością. Tym bardziej, że po spotkaniu można było zakupić książki z serii o Cukierku i otrzymać autograf autora oraz specjalny koci stempelek w kształcie kociej łapki. Ogólnie wydanych książek o przygodach kota Cukierka jest osiem, ale powstają kolejne.

Biblioteka Gminna dziękuje  za współpracę Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Łękach Szlacheckich, Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Trzepnicy oraz  wszystkim osobom zaangażowanym  przy organizacji spotkania.