Pierwszy Dzień Wiosny

Dzień 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny i okazja do poznania starosłowiańskich tradycji, związanych z tym dniem. Najpopularniejszym zwyczajem, znanym do dziś, jest topienie marzanny.

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego dowiedziały się dzisiaj, skąd wziął się ten zwyczaj - dawniej wierzono, że podpalenie i utopienie marzanny odgania złe moce i mroczną zimę. Po wysłuchaniu opowiadania, dzieci wspólnie wykonały kukłę marzanny, z którą wyruszyliśmy na spacer. Przedszkolaki z wielką ochotą „utopiły” zimową pannę, śpiewając: „Marzanno, marzanno, ty zimowa panno, dziś cię utopimy, bo nie chcemy zimy!” Dzisiejszy dzień był świetną okazją do zabawy i przeżywania radości z nadchodzącej wiosny. Wszyscy z uśmiechem na ustach wróciliśmy do szkoły.

J. Pielużek.