Spotkanie autorskie z p. Dorotą Mularczyk

5 lutego 2019 r. na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Łękach Szlacheckich odwiedziła młodych czytelników pani Dorota Mularczyk, autorka książek fantastyczno-przygodowych dla dzieci i młodzieży. Dzięki współpracy Biblioteki ze Szkołą Podstawową w Łękach Szlacheckich oraz  Szkołą Podstawową w Trzepnicy, spotkanie autorskie odbyło się w dwóch placówkach. Uczestniczyła w nim niemal cała społeczność uczniowska wraz z opiekunami. Jego celem było rozbudzenie ciekawości czytelniczej, szerzenie nawyku sięgania po książkę, rozwijanie wyobraźni i zainteresowań dzieci zarówno młodszych i starszych.

Dzień spotkania rozpoczął się od mini-wykładu pt. ,,Opowieści ze świata pszczół”, który był skierowany  do najmłodszych odbiorców. Maluchy z uwagą wysłuchały ciekawej opowieści o zwyczajach i codziennej pracy  tych wspaniałych owadów. Pisarka przygotowała ciekawą prezentację multimedialną, dzięki której dzieci zobaczyły, jak wygląda codzienność w pszczelim ulu. Następnie pani Dorota opowiedziała o swoich książkach, które napisała z myślą o najmłodszych.

W kolejnej części spotkania wzięli udział uczniowie klas starszych. Autorka obrazowo i z humorem opowiedziała dzieciom skąd czerpie inspirację do pisania i jak powstaje powieść. Przedstawiła anegdotę o początkach swojej twórczości, o tym, że pewnej nocy jej małe dziecko nie pozwalało jej zasnąć i dlatego sięgnęła po pióro… W ten oto sposób powstała powieść  fantastyczno - przygodowa „Magiczny świat tuż za płotem. Przejście 1”. Wyjawiła kim są bohaterowie jej dzieł oraz omówiła jak długa jest ,,droga’’ książki od napisania, aż do wydania drukiem. W dalszej części spotkania pisarka przeszła do prezentacji własnej twórczości: ,,Magiczny świat tuż za płotem”(cz.I-V), wspomniała o V części wymienionej  serii, do której powstania przyczyniła się młodzież ze szkół podstawowych, „Jagódkowe pogotowie ratunkowe”, ,,Kotopiramidon”, czy ,,Pies, który mówi”, to tylko niektóre z utworów, utrzymane w klimacie przygody i fantazji, bez agresji i skomplikowanych problemów. Z sentymentem odniosła się do książki pt. "Szkarada z głębin", którą napisała dla swojego syna Tomka podczas urlopu nad morzem w Ustce. Zaznaczyła przy tym, jak ważna jest rola wyobraźni w kreowaniu książkowej rzeczywistości. Duża dawka humoru, wiele ciekawych i barwnych postaci, krótkie opisy i wartka akcja sprawiają, że książki jej autorstwa  są przyjemne i lekkie w odbiorze. Pisarka w humorystyczny sposób, wykorzystując anegdoty z życia swoich dzieci, starała się pokazać „wyższość” książki nad komputerem. Wspomniała o konsekwencjach nadmiernego , niekontrolowanego korzystania z komputera, a zwłaszcza uciekania dzieci i młodzieży w "świat gier komputerowych". Sama z niego nie korzysta, swoją twórczość przelewa na papier za pomocą pisma ręcznego. Jako wypełnienie czasu z dala od komputera proponowała lekturę swoich książek, których nie czyta się "do poduszki", ponieważ mogą one jedynie rozbudzić. Uczniowie mogli zakupić  książki autorstwa pani Mularczyk, które pisarka opatrzyła dedykacją. Autorka na koniec spotkania zachęcała dzieci do udziału w konkursach literackich i plastycznych promujących czytelnictwo. Szczegóły na stronie internetowej http://dmularczyk.blogspot.com. Obecnie trwa konkurs plastyczny RYSUNKI DO KOLOROWANEK DLA NAJMŁODSZYCH. Otóż książeczki dla najmłodszych czytelników autorstwa pani Doroty Mularczyk są bez kolorowych obrazków. Zatemjest w nich miejsce na ciekawe pomysły.  Najciekawsze prace-rysunki  przygotowane przez dzieci i wykonane kreską, będą zamieszczone w tych książeczkach, aby dziecko mogło je sobie pomalować.

Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze. Jego urozmaicony program wzbudził mnóstwo radości i uśmiechu i   na długo pozostanie ono w naszej pamięci.